BMW Z3 Roadster
| Type | Cabriolet |
| Døre | 2 |
| Gear | 5 |
| Geartype | Manuel |
| HK / kW | 192 / 141 |
| Cylindre | 6 |
| Ccm | 2.800 |
| Airbags | 4 |
| Drivmiddel | Benzin |
| Trækhjul | Bag |
| Vægt | 1.260 kg |
| Længde | 403 cm |
| Bredde | 174 cm |
| Højde | 129 cm |
| Tophastighed | 218 km/t |
| Max påhæng | 1.200 kg |
| Sidst synet | 20 okt 2025 |
| Moment | 275 nm |
| Lasteevne | 250 kg |
På vegne af en god ven af huset sælger vi denne ualmindelig flotte og velkørende BMW Z3 2,8 Roadster med manuel gearkasse. Den flotte farve er en speciel "M-farve" og hedder Palmettogrün. Bilen er importeret til Danmark i 2010 og har derefter kørt ca. 36.000 km herhjemme. Den har altid holdt i opvarmet garage og fremstår generelt i fantastisk fin stand. Vores ven har haft bilen i snart 5 år, og i den tid er den blevet hysterisk vedligeholdt. Alt fungerer 100% som det skal, og bilen kører imponerende godt. Vidste du ikke bedre, ville du tro den blot havde kørt 100.000 km. Den skal absolut ses og prøves
- Flot udstyret med bla. El kaleche, El sæder m/varme, sort læderkabine, A/C der virker, fartpilot, El ruder & spejle, ny org. cd-boks i bagagerum osv.
- Sidst synet den 20.10.2025 - vi leverer den gerne nysynet efter aftale
- Serviceret hos os de seneste næsten 5 år
- Nyere Yokohama dæk fra 2021 i størrelsen 225/45-17 for & 245/40-17 bag på flotte org. BMW fælge
- Interesseret? Giv chefmekanikeren Morten et ring på 23 43 86 87
-
175.000 kr.
-
Kilometer255.000
-
Benzin10,3 km/l
-
1. reg06/1998
-
Modelår1998
-
Grøn afgift4.680 kr. pr. 6 måneder